جمع اندیشی محاسبات شناختی

به سوی استقرار شهود در هوش مصنوعی

محاسبات شناختی همانطور که از نام آن برمی‌آید ترکیبی از زمینه‌های پژوهشی «علوم شناختی» و «علوم کامپیوتر» است و علمی است که به شبیه‌سازی درجه‌ی متعالی‌تری از هوشمندی انسان توسط کامپیوترها می‌پردازد. محصولات علم محاسبات شناختی را با عنوان ‌فن‌آوری‌های شناختی می‌شناسند که کاربرد روبه‌گسترشی در جنبه‌های مختلف زندگی شخصی و اجتماعی افراد دارد؛ از جمله و به‌طور خاص در حوزه‌های سلامت، ارتباطات و بانکداری.

جمع اندیشی محاسبات شناختی - آشنایی با مفاهیم علوم شناختی و کاربردهای آن

وضعیت اجرایی رویداد : خاتمه یافته
تاریخ شروع رویداد : 1398/7/7
تاریخ پایان رویداد : 1398/7/7

مدت دوره : 2 ساعت
تاریخ شروع ثبت نام : 1398/6/10
تاریخ پایان ثبت نام : 1398/7/6

آشنایی با مفاهیم علوم شناختی و کاربردهای آن


محاسبات شناختی یکی از حوزه­های جدید در روندهای فناوری است که بهعنوان بلوغ هوش مصنوعی و اضافه شدن مباحث شهود و حس به یک هوش غیر انسانی تلقی می­شود. محاسبات شناختی تلفیقی از هوش مصنوعی و علوم شناختی است. در واقع مدل­های ذهنی انسان­ها با روشهای محاسباتی هوش مصنوعی تلفیق میشود و برای ارائه خدمات حرفه­ای­تر مورد استفاده قرار می­گیرد. همانطور که ماشین­ها جایگاه کارگران و رایانه­ها جایگاه کارمندان را گرفتند؛ مطالعات شناختی می­توانند تا حدود زیادی جایگزین کارشناسان شوند؛ زیرا علاوه بر مدل­های فکری آنها، از روشهای هوش مصنوعی برای افزایش دقت و سرعت بهره­ می­برند.

هدف از برگزاری مجموعه جلسات جمعاندیشی محاسبات شناختی توسط مرکز نوآوری پلوینو، بررسی و تحلیل جنبههای مختلف این فناوری و کاربردهای آن در صنایع مختلف است که توسط متخصصین و صاحبنظران این حوزه ارائه میشود.


 

  • تعریف علوم شناختی
  • کاربریهای محاسبات شناختی و هوش مصنوعی

مرکز نوآوری بهسازان فردا (پل­وینو) امروز، یکشنبه 7 مهر 1398، از ساعت 16 تا 18 میزبان اولین رویداد جمعاندیشی در حوزه محاسبات شناختی بود.

محاسبات شناختی یکی از حوزه­های جدید در روندهای فناوری است که بهعنوان بلوغ هوش مصنوعی و اضافه شدن مباحث شهود و حس به یک هوش غیر انسانی تلقی می­شود. محاسبات شناختی تلفیقی از هوش مصنوعی و علوم شناختی است. در واقع مدل­های ذهنی انسان­ها با روشهای محاسباتی هوش مصنوعی تلفیق میشود و برای ارائه خدمات حرفه­ای­تر مورد استفاده قرار می­گیرد. همانطور که ماشین­ها جایگاه کارگران و رایانه­ها جایگاه کارمندان را گرفتند؛ مطالعات شناختی می­توانند تا حدود زیادی جایگزین کارشناسان شوند؛ زیرا علاوه بر مدل­های فکری آنها، از روشهای هوش مصنوعی برای افزایش دقت و سرعت بهره­ می­برند. در مجموعه جلسات جمعاندیشی محاسبات شناختی که توسط مرکز نوآوری پلوینو برگزار میشود جنبههای مختلف این فناوری بررسی و تحلیل خواهد شد.

در اولین رویداد جمعاندیشی محاسبات شناختی، ابتدا آقای شالباف رئیس مرکز نوآوری پل­وینو در مورد کلان روندهای فناوری و اثرات آنها بر اقتصاد و کسب و کارها موضوعاتی را بیان کردند. ایشان در ارائه خود به لزوم توجه به استفاده صحیح از فناوری­هایی که ممکن است برهم زننده­ی ساختارهای گذشته باشند و کاربرد آنها در جهت بهینه­سازی کسب و کارها تاکید کردند.

پس از ایشان سرکار خانم دکتر شیما سیدعلایی از پژوهشگاه دانش­های بنیادی مفاهیم و تاریخچه علوم شناختی را بیان نمودند. ضمن ارائه این مباحث که در حکم زیرساخت نظری مطالعات شناختی است، به جایگاه این علوم و اثراتی که بر فناوری­ها دارند اشاره کردند.

در ادامه نیز جناب آقای دکتر حسین نیلی به موضوع محاسبات شناختی پرداختند و برخی مسائل کاربردی در این حوزه را بیان نمودند. همچنین در ارائه ایشان جایگاه محاسبات شناختی و فناوری­های مرتبط در کنار هوش مصنوعی بیان شد و به برخی موفقیت­ها در این حوزه مانند مسابقات دانش محدود اشاره داشتند. ایشان در انتهای بحث­های اولین رویداد جمع­اندیشی محاسبات شناختی به صنایع اثرپذیر اشاره کردند.
مستندات ارائه شده در این جمع اندیشی:

شکل‌گیری علوم اعصاب شناختی

     ارائهدهنده: شیما سید علایی

فناوری‌های شناختی: تعریف، هدف، مبنا و کاربری‌ها

     ارائهدهنده: حسین نیلی


مستندات و گزارشهای مرتبط با این جمع اندیشی:

تاثیر محاسبات شناختی بر صنعت مالی


 
تمامی حقوق مربوط به طراحی و توسعه وب سایت محفوظ می باشد Polwinno.ir
X

جستجوی سریع محتوای تخصصی پل‌وینو


v