جمع اندیشی محاسبات شناختی

به سوی استقرار شهود در هوش مصنوعی

محاسبات شناختی همانطور که از نام آن برمی‌آید ترکیبی از زمینه‌های پژوهشی «علوم شناختی» و «علوم کامپیوتر» است و علمی است که به شبیه‌سازی درجه‌ی متعالی‌تری از هوشمندی انسان توسط کامپیوترها می‌پردازد. محصولات علم محاسبات شناختی را با عنوان ‌فن‌آوری‌های شناختی می‌شناسند که کاربرد روبه‌گسترشی در جنبه‌های مختلف زندگی شخصی و اجتماعی افراد دارد؛ از جمله و به‌طور خاص در حوزه‌های سلامت، ارتباطات و بانکداری.

وبلاگ پل‌وینو
16 فروردین 1399 0 0

ســامـانه هـــوشمند تشخیص کـــووید 19، دستاوردی از محققان دانشگاه شریف

سامانه هوشمند تشخیص کووید 19 با استفاده از الگوریتم هوش مصنوعی از طریق تصاویر سی تی اسکن قفسه سینه توسط محققین دانشگاه صنعتی شریف و با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، مراسم رونمایی از سامانه تشخیص پنومونی COVID_۱۹ امروز شنبه ۱۶ فروردین ماه سال 1399 با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

براساس این گزارش، با شیوع ویروس کووید 19 (ویروس کرونا) و همه‌گیر شدن آن در سطح جهان، تشخیص این بیماری در اولویت کاری نظام پزشکی کشورهای دنیا و سازمان‌های بین‌المللی همچون WHO قرار گرفته است. برای تشخیص این بیماری در حال حاضر چندین روش وجود دارد، ولی یکی از بهترین روش‌ها که دقت بیشتر و هزینه کمتری دارد استفاده از تصاویر سی تی اسکن قفسه سینه برای تشخیص پنومونی[1] کووید 19 است.
گروه تحقیقاتی آی مِد متشکل از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف است که تحت نظر دکتر حمید رضا ربیعی استاد هوش مصنوعی، با همکاری دکتر حسین قناعتی استاد رادیولوژی، و همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران، اصفهان و کرمان، و با حمایت مرکز نوآوری پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف، و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، موفق به توسعه سامانه‌ای هوشمند به‌عنوان دستیار متخصصین رادیولوژی گردیده است که سرعت و دقت تشخیص کووید 19 را از طریق پردازش تصاویر سی تی اسکن قفسه سینه افزایش می‌دهد.
سامانه تشخیص پنومونی کووید 19  با استفاده از نوآوری در پیش‌پردازش این تصاویر و الگوریتم‌های یادگیری عمیق می‌تواند ناهنجاری‌هایی که در مراحل ابتدایی در تصاویر سی تی اسکن قفسه سینه دیده نمی‌شوند را تشخیص داده و حجم ناحیه عفونی را نیز در مدت زمان بسیار کوتاهی با دقت بسیار بالا محاسبه نماید. این سامانه با ویژگی‌های منحصر به فرد از معدود سامانه‌های موجود دنیا با دقت و سرعت بالا در تشخیص کووید ۱۹ است و آماده خدمت‌رسانی رایگان به صورت برخط و غیر برخط در تمامی مراکز درمانی دنیا است.

دکتر حمیدرضا ربیعی، عضو کمیته هوش مصنوعی سازمان بهداشت جهانی و استاد هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی شریف و مجری طرح سامانه تشخیص پنومونی کووید ۱۹ از طریق تصاویر سی تی اسکن در مراسم رونمایی از این سامانه گفت: با توجه به شیوع کرونا، تشخیص این بیماری در بدن افراد مظنون به این بیماری امری مهم به نظر می‌رسد. از این رو در دانشگاه شریف در صدد برآمدیم سامانه‌ای در راستای تشخیص کرونا در این افراد را طراحی کنیم. وی همچنین اظهار داشت: این سامانه در کوتاه‌ترین زمان ممکن، ویروس کرونا را در بدن افراد تشخیص می‌دهد.

دکتر ربیعی افزود: راه‌های مختلفی برای تشخیص ویروس کرونا وجود دارد اما آنچه که در انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی اثبات شده، استفاده از سی تی اسکن قفسه سینه است. عضو کمیته هوش مصنوعی سازمان بهداشت جهانی با بیان اینکه چین و استنفورد از این روش در راستای تشخیص ویروس کرونا استفاده کرده‌اند، خاطرنشان کرد: این کار تیمی در کمتر از یک ماه در دانشگاه شریف با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی به نتیجه رسیده که اکنون به مرحله اجرایی رسیده است.

استاد هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به بررسی‌های این تیم در راستای به نتیجه رسیدن این سامانه، تصریح کرد: ما طی این یک ماه تصاویر قفسه سینه افراد سالم، افراد مبتلا به کووید ۱۹ و افرادی که سالم نبودند اما کرونا هم نداشتند را مورد بررسی قرار دادیم. مجری طرح سامانه تشخیص پنومونی کووید ۱۹ از طریق تصاویر سی تی اسکن با بیان اینکه نتایج تحقیقات مثبت شد، گفت: از این رو می‌توانیم در کمتر از دو دقیقه افراد دارای ویروس کرونا را تشخیص دهیم.
دکتر ربیعی با تأکید بر اینکه این سامانه یک دستیار خوب برای پزشک محسوب می‌شود، اظهار داشت: حتی در مواردی که بیماری توسط پزشک قابل تشخیص نبوده به واسطه این سامانه قابل تشخیص است.
به گفته وی با توجه به اینکه رادیولوژیست در کشور کم است و در بسیاری از مناطق در شهرهای کوچک رادیولوژیست وجود ندارد، می‌توان از این سامانه به خوبی بهره برد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت http://aimed-sharif.ir/  مراجعه فرمایید.

 [1] به التهاب بافت ریه که یک یا دو طرف قفسه سینه را درگیر می‌کند و معمولا در اثر عفونت ایجاد می‌شود پنومونی یا عفونت ریه گفته می‌شود.


 

نظر دهید

* نام شما
* ایمیل شما
* نظر شما
تمامی حقوق مربوط به طراحی و توسعه وب سایت محفوظ می باشد Polwinno.ir
X

جستجوی سریع محتوای تخصصی پل‌وینو


v