جمع اندیشی محاسبات شناختی

به سوی استقرار شهود در هوش مصنوعی

محاسبات شناختی همانطور که از نام آن برمی‌آید ترکیبی از زمینه‌های پژوهشی «علوم شناختی» و «علوم کامپیوتر» است و علمی است که به شبیه‌سازی درجه‌ی متعالی‌تری از هوشمندی انسان توسط کامپیوترها می‌پردازد. محصولات علم محاسبات شناختی را با عنوان ‌فن‌آوری‌های شناختی می‌شناسند که کاربرد روبه‌گسترشی در جنبه‌های مختلف زندگی شخصی و اجتماعی افراد دارد؛ از جمله و به‌طور خاص در حوزه‌های سلامت، ارتباطات و بانکداری.

وبلاگ پل‌وینو
1 بهمن 1398 0 0

آیا اعتماد عمومی به سیستم‌های پیشنهاددهنده مبتنی بر هوش مصنوعی بیشتر خواهد شد؟

سیستم‌های پیشنهاددهنده مبتنی بر هوش مصنوعی در دو حوزه سلامت و خدمات مالی، با وجود قابلیت بالا برای ایجاد تحول، هنوز برای جلب اعتماد عمومی راه دشواری در پیش دارند.


شرکت پیشتاز DeepMind، وابسته به گوگل، گزارش داده است که در نتیجه همکاری پژوهشگران این شرکت و امپریال کالج لندن، سیستمی بر مبنای هوش مصنوعی طراحی شده است که در تشخیص سرطان سینه بر مبنای تصاویر اشعه ایکس موفق‌تر از پزشکان عمل می‌کند. برای اثبات این موضوع، الگوریتم هوش مصنوعیِ طراحی‌شده بر روی 29 هزار تصویر اشعه ایکس بدون نام از بیمارانی در بریتانیا و ایالات متحده تمرین[1] داده شده است و نتیجه کار سیستم با تشخیصی که پزشکان متخصص رادیولوژی در دو کشور داده‌اند، مقایسه شده است. نتیجه مقایسه این بوده است که نرخ پاسخ‌های مثبت غلط (وقتی یک تصویر پزشکی به غلط سرطانی پنداشته می‌شود) به اندازه 6 درصد، و نرخ پاسخ‌های منفی غلط (وقتی یک مورد سرطانی در تصاویر تشخیص داده نمی‌شود) به اندازه 9 درصد کمتر شده‌اند. این به معنای آن است که در بیش از 2600 مورد، پزشک متخصص موفق به تشخیص سرطان نشده است، ولی سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی به درستی سرطان را تشخیص داده است.

نتایج بهدست‌آمده از پژوهش شرکت DeepMind در کنار نتایج بیشمار دیگری قرار می‌گیرد که قابلیت هوش مصنوعی برای ایجاد تحول در تشخیص پزشکی را به نمایش می‌گذارد. این باعث شده است که نهاد ناظر FDA در ایالات متحده که به سختگیری بالا در اعطای مجوز به محصولات و خدمات در حوزه سلامت شهرت دارد، به تعداد زیادی از اینگونه محصولات اجازه بازاریابی بدهد: از جمله تصویربردار اشعه ایکس قابل‌حمل مبتنی بر هوش مصنوعی که زمان تشخیص سرطان ریه را از 9 ساعت (با استفاده از روش‌های معمول) به تنها 15 دقیقه کاهش داده است.

با وجود این موفقیت و موفقیت‌های مشابه، یک آمار قابل تامل (نمودار زیر) نشان می‌دهد سیستم‌های پیشنهاددهنده مبتنی بر هوش مصنوعی در دو حوزه سلامت و خدمات مالی هنوز راه دشواری برای جلب اعتماد عمومی دارند. نمودار زیر نشان می‌دهد که با وجود تمامی موفقیت‌های بهدست‌آمده، از هر 5 مشتری در ایالات متحده، تنها 1 نفر به پیشنهادهای سیستم‌های هوشمند مصنوعی در زمینه سلامت و خدمات مالی اعتماد دارد. این آمار نشان می‌دهد فرایند اعتمادسازی در این دو حوزه باید با توانی بیشتر از سایر حوزه‌ها (از قبیل خرده‌فروشی و صنعت هتلداری) پیش برود تا بتوان مشتریان را متقاعد ساخت. 

 

اعتماد به هوش مصنوعی در صنایع 

 

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که هوش مصنوعی وقتی بهترین عملکرد خود را دارد که در کنار هوش انسانی قرار بگیرد، نه اینکه جایگزین آن شود. نتیجه مطالعاتی که در سال 2018 در دانشگاه استنفورد انجام شد بیان می‌دارد که جریان کارهایی که مبتنی بر هوش مصنوعی هستند ولی همچنان «انسان را در حلقه[2]» دارند، بهتر از هوش مصنوعی یا هوش انسانی به تنهایی پیش می‌رود.

 

منبع:

https://www.businessinsider.com/google-deepmind-outperforms-doctors-identifying-breast-cancer-2020-1

  تاریخ انتشار: 3 ژانویه 2020[1] train

[2] human in the loop


 

نظر دهید

* نام شما
* ایمیل شما
* نظر شما
تمامی حقوق مربوط به طراحی و توسعه وب سایت محفوظ می باشد Polwinno.ir
X

جستجوی سریع محتوای تخصصی پل‌وینو


v