وبلاگ پل‌وینو بخش روند فناوری و کسب و کار

وبلاگ پل‌وینو
25 اسفند 1398 0

خرید با واقعیت افزوده: انقلابی در سکوت

واقعیت افزوده و فناوری سه بعدی در خدمت خلق ارزش برای فروشنده و مشتریمفاهیم کلیدی:

خرید افزوده

  • واقعیت افزوده[1](AR): محتوای ایجاد شده دیجیتالی را در محیط دنیای واقعی کاربر نمایش میدهد.
  • واقعیت مجازی[2] (VR): نمای کاملا دیجیتال از محیط واقعی مشتری را ایجاد میکند.
  • خرید بهوسیله واقعیت افزوده: مشتریان را قادر میکند از طریق تجربیات دیجیتال با برندها و محصولات تعامل کنند. قابلیت شخصیسازی کالا، پوشیدن، امتحان کردن و تعامل با کالا را برای مشتریان فراهم میکند.
  • WebAR: تجربه AR که بر پایه مرورگر وب ارائه و بدون نیاز به بارگیری برنامه جدید ارائه میشود.
  • دارایی‌های سه بعدی: مدل دیجیتال سه بعدی کالاهای فیزیکی که مشتری با AR/VR با آن تعامل میکند. فرایند تبدیل کالاها به فرم دیجیتال را خط لوله دارایی سه بعدی[3] میگویند.


ارزشآفرینی بهوسیله خرید AR  به این موضوع که به چه میزان میتوان مهمترین ویژگیهای کالا را در متن نمایش داد، بستگی دارد. این ویژگیها تنها شامل دیدن کالا بهطور مجازی در محل شما یا مشاهده اندازه آن نیستند بلکه شامل جنس و جزئیات کالا نیز می‌شود. موفقترین تجارب از ارائه خرید AR تا به امروز متعلق به خردهفروشیهایی است که کالاهایی با استانداردهای مشخص و با قابلیت بالا برای شخصیسازی شدن، میفروشند، مانند نمایندگیهای اتومبیل. هرچه کالای خردهفروشی قابلیت بیشتری برای شخصیسازی داشته باشد، ارائه تجربه خرید بهوسیله AR (خرید افزوده) ارزشمندتر است. زیرا اطمینان خاطر مورد نیاز مشتری را تأمین میکند.


فرصت های خرید افزوده 2020 


تجارب افزودهایی که امروزه به مشتریان ارائه میگردد در سه دسته پوشیدن[4]، برای کالاهای پوشیدنی، امتحان کردن[5] برای کالاهایی که در محل مشتری قرار خواهند گرفت، مانند مبلمان و تعامل[6] برای کالاهایی که قابلیت تعامل دارند مانند لوازم الکترونیکی قرار می‌گیرند.


مدلهای خرید AR بر اساس نوع کالا:

لوازم خانگی بهعلت تعدد انتخاب و امکان شخصیسازی بالای این محصولات، از نظر رنگ، الگو و طرح ارائه خدمت خرید AR اختلال بزرگی بههمراه خواهد داشت. در صنعت مبلمان، ارائه تجربه خرید افزوده به مشتری بهحدی موفق بوده که پیشبینی میشود تا سه سال آینده ارائه این خدمت به یکی از ملزومات این صنعت تبدیل شود و خردهفروشی که این خدمت را ارائه ندهد قدیمی و از بازار عقب مانده فرض خواهد شد. در صنعت لوازم آرایشی، ارائه خدمت خرید افزوده سوددهی اولیه به همراه داشته است اما چالش­هایی مانند تشخیص چهره و دقیق بودن رنگها که قابلیت بهتر شدن دارند، بر پیچیدگیهای این خدمت میافزاید. ارائه خدمت خرید افزوده منجر به افزایش بازدید و مشارکت کاربران مجازی در وبسایت شرکتهای ارائهدهنده این تجربه شده است. نمایندگیهای اتومبیل مانند نمایشگاههای مبلمان فضای کافی برای نمایش تمامی کالاهای خود ندارند و تجربه خرید AR میتواند به پرکردن این شکاف کمک کند. کارخانههای تولید کفش در دو جهت از خرید AR بهره میگیرند: شخصیسازی و قابلیت پوشیدن. استانداردهای موجود در این صنعت باعث شده تا ارائه تجربه خرید AR آسانتر از سایر کالاهای پوشیدنی باشد. برای سایر لباسها، از آنجا که چالشهای پیچیدهای در نمایش لباس بر تن مشتری وجود دارند و همچنین عمر قفسهای لباسها معمولا کوتاه است و تقاضای بالایی از طرف مشتریان برای واقعیسازی تصویر وجود دارد. ایجاد ویژگی نمایش سه بعدی لباس با هزینهای منطقی برای خردهفروشان لباس کاری دشوار بهنظر میرسد.

بهعنوان جمعبندی، آینده خرید از هم اکنون آغاز میشود. برای شروع این مسیر در نظرگرفتن چند اصل مهم ضروری است:

  • در مورد زمینهای که تجربه خرید افزوده برای مشتری جذاب­تر خواهد بود، تصمیمگیری کنید (در خانه، فروشگاه یا در حرکت[7]).
  • با یک نمونه گسسته و قابل اندازهگیری شروع کنید. (برای شروع بر یک محصول یا یک دسته از محصولات تمرکز کنید.)
  • بستر ارائه خدمت فروش AR را هوشمندانه انتخاب کنید. در صورتیکه در حال حاضر اپلیکیشن با تعداد نصب بالا ندارید، WebAR گزینه مناسبتری برای شما است.
  • با معیارهای دلخواهتان نتایج را بررسی کنید.
  • نقشه راهی از مزایای اندازه­گیری شده، هزینههای پیشبینی شده و تغییر در گردش کار طراحی کنید.

با وجود پیچیدگیهای فناوری در پیادهسازی خرید AR، شرکتها نباید کاوش مزایا و کسب اطلاعات از این حوزه را به تعویق بیاندازند. اگر فرصتهای پیش آمده از تکنولوژی­های AR و سه بعدی که خردهفروشیها را متحول میکنند، را امروز مورد بررسی قرار ندهید، ممکن است پیش از آنکه متوجه شوید از بازار عقب بمانید.

 

برگرفته از: بینش دیلویت. ژانویه 2020[1] Augmented Reality

[2] Virtual Reality

[3] 3D asset pipeline

[4] Try on

[5]  Try out

[6] Interact

[7] On-the-go


 

نظر دهید

* نام شما
* ایمیل شما
* نظر شما
تمامی حقوق مربوط به طراحی و توسعه وب سایت محفوظ می باشد Polwinno.ir
X

جستجوی سریع محتوای تخصصی پل‌وینو


v