وبلاگ پل‌وینو بخش تحول دیجیتالی

وبلاگ پل‌وینو
5 بهمن 1398 0 2

چالش‌های پیاده‌سازی فناوری بلاکچین در صنعت بانکداری ایران

با وجود تمامی مزایای فناوری بلاکچین، چالش‌هایی در به‌کارگیری آن وجود دارد. درنتیجه استفاده مناسب از تمامی قابلیت‌های بالقوه فناوری بلاکچین مستلزم اتخاذ راهکارهای مناسب برای مدیریت این چالش‌ها است.


فناوری اطلاعات، نقشی انکارناپذیر در توسعه صنایع مختلف ایفا میکند. یکی از صنایع تاثیرپذیر در این عرصه، صنعت بانکداری است. تحقیقات بیانگر این موضوع است که در سالهای پیش رو، صنعت بانکداری با تغییرات بنیادی مواجه خواهد شد. در این میان بازآفرینی نظام بانکی با توجه به فناوریهای جدید، به یکی از دغدغههای اصلی بازیگران این حوزه تبدیل شده است. امروزه صنعت بانکداری شاهد تغییرات و تحولات عظیم در حوزه ارز دیجیتال و رمزنگاری شده است.  یکی از فناوریهای مهم در حوزه ارز دیجیتال، فناوری بلاکچین است. البته فناوری بلاکچین محدود به حوزه ارز دیجیتال نبوده و کاربردهای گوناگونی در صنعت بانکداری دارد. در واقع بلاکچین با معماری و فناوری متفاوت خود، حوزههای گوناگونی را تحت تاثیر قرار داده و امکان ارائه خدمات مالی را در بستری بسیار امن و منعطف برقرار کرده است. حال سوال پیش رو این است که آیا با توجه به محدودیتهای گوناگون موجود، امکان بهکارگیری مناسب این فناوری در صنعت بانکداری ایران وجود دارد؟

این مقاله در پاسخ به این سوال، به بررسی و اولویتبندی چالشهای پیادهسازی فناوری بلاکچین در صنعت بانکداری ایران پرداخته است. برای این منظور، پس از استخراج مولفهها، از نظر جمعی از خبرگان بانکی ایران استفاده شده و سپس رتبهبندی این مولفهها با تکنیک FAHP (AHP فازی) انجام شده است.

نتایج بهدست آمده نشان داده مسائل و مشکلات حوزه قوانین، مقررات و رگولاتوری بهعنوان جدیترین چالش پیادهسازی بلاکچین در حوزه خدمات مالی مطرح است. دو چالش توسعه پروتکل‌ها، مکانیزم‌ها و رمزنگاری و امنیت و حفظ حریم خصوصی رتبههای دوم و سوم را به خود اختصاص دادهاند.

این مقاله در هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت (بهمن ۱۳۹۷) ارائه شده است.

 

عنوان مقاله: شناسایی و اولویت‌بندی چالش‌های پیاده‌سازی فناوری بلاکچین در صنعت بانکداری ایران

تهیه کنندگان: مسعود عسگری مهر[1]، سید مهدی شریف موسوی[2]، مرتضی ترک تبریزی[3]، سبا احدی[4]

تاریخ انتشار :  بهمن ۱۳۹۷

دریافت فایل مقاله

 [1] مشاور مدیر امور فناوری اطلاعات، بانک ملت

[2] مشاور فناوری اطلاعات شرکت مهندسی صنایع یاس ارغوانی

[3] مدیر امور فناوری اطلاعات، بانک ملت

[4] کارشناس بخش مشاوره مدیریت شرکت مهندسی صنایع یاس ارغوانی


 

نظر دهید

* نام شما
* ایمیل شما
* نظر شما
تمامی حقوق مربوط به طراحی و توسعه وب سایت محفوظ می باشد Polwinno.ir
X

جستجوی سریع محتوای تخصصی پل‌وینو


v