فین‌تک - تأمین مالی زنجیره تأمین چیست؟

تأمین مالی زنجیره تأمین چیست؟


توسط سروش گودرزی، کارشناس توسعه کسب‌و‌کار مرکز نوآوری پل‌وینو


کل بازار تأمین مالی تجارت را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد که هرکدام دارای شرایط منحصر به فردی هستند:

  • تجارت مستند[۱] شامل ابزارهای سنتی تجارت مالی خارج از ترازنامه[۲] مانند اعتبار اسنادی[۳]، ضمانت نامه‌های بین‌المللی و تعهدات پرداختی بانک‌ها است. این ابزارها به‌طور معمول برای پوشش دو شرکت طرف قرارداد در برابر خطرات احتمالی معامله استفاده می‌شوند. (به‌عنوان مثال، محافظت از یک صادرکننده در برابر خطرات مربوط به بازار داخلی واردکننده)
  • تأمین مالی سمت فروشنده شامل دو ابزار اصلی مالی است: فاکتوردهی[۴] و تأمین مالی فاکتور[۵]. این ابزارها با پیش‌بینی نقدینگی مربوط به معاملات تجاری، نیازهای مالی فروشندگان شرکتی را برطرف می‌کنند.
  • تأمین مالی سمت خریدار (که در این مقاله تأمین مالی زنجیره تأمین نامیده می‌شود) معمولاً برای خریداران بزرگ و تأمین‌کنندگان آنها در نظر گرفته می‌شود. این ابزارها برای تأمین نیازهای تأمین‌کنندگان بزرگ به‌کار می‌روند. ابزارهایی مانند فاکتوردهی معکوس[۶] و تخفیف پویا[۷]، از جمله این ابزارها هستند. فاکتوردهی معکوس ابزاری است که با استفاده از آن تأمین‌کنندگان می‌توانند به بودجه نهاد ثالث برای تأمین مالی فاکتورهای مورد تأیید خریدار دسترسی داشته باشند. همچنین تخفیف پویا ابزاری است که خریداران در ازای تخفیف در فاکتور، پول تأمین‌کنندگان را زودتر پرداخت می‌کنند. این دسته از ابزارها به‌طور سنتی بازار کوچکتر و پراکنده‌تری داشته‌اند (تقریباً ۵۰۰ میلیارد دلار گردش مالی دارند)، اما در حال حاضر گردش مالی آنها با رشدی دو رقمی افزایش پیدا می‌کند، که این امر ناشی از افزایش علاقه و پیشنهادات جدید بازیکنان این عرصه است.

مرجع:

Supply-chain finance: A case of convergent evolution? ; The 2020 McKinsey Global Payments Report, Oct 2020.[1] documentary business

[2] off-balance-sheet

[3] letters of credit

[4] factoring

[5] invoice finance

[6] reverse factoring

[7] dynamic discounting

  

دسته بندی : فین‌تک
تاریخ ثبت : 1400/3/5
تعداد نمایش : 95

نظر دهید

* نام شما
* ایمیل شما
* نظر شما
تمامی حقوق مربوط به طراحی و توسعه وب سایت محفوظ می باشد Polwinno.ir
X

جستجوی سریع محتوای تخصصی پل‌وینو


v